Jak ogrzać dom energooszczędny
Otrzymaj oferty od specjalistów jak DOMIKON Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

DOMIKON Sp. z o.o.

Jak ogrzać dom energooszczędny

2016-09-01

Wielu inwestorów budujących dom staje przed zasadniczym pytaniem: czym go ogrzać? W standardowym budownictwie, w którym na ogrzanie domu zwykle potrzeba ok. 120 kWh/m2/rok, staramy się wybrać jak najtańsze źródło ogrzewania. Inna sytuacja występuje w przypadku domów energooszczędnych, w których roczne koszty eksploatacji są niskie (w związku z tym, że domy potrzebują tylko 40 kWh/m2/rok) - tutaj głównym wyznacznikiem wyboru źródła ogrzewania są nasza wygoda i nasz komfort.

Zdjęcie nr 1

Wyróżniamy dwa główne typy ogrzewania: wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe. Wysokotemperaturowe to zwykłe piece na pellet i ekogroszek, kominki z płaszczem wodnym, kotły olejowe. Do niskotemperaturowych możemy zaliczyć m.in.: kotły gazowe, kotły elektryczne, pompy wodno-powietrzne, pompy głębinowe. Jeżeli chcemy w domu zastosować podłogówkę, która jest niskotemperaturowa, to najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wtedy zastosowanie również niskotemperaturowego pieca. Dodatkowo nie będą nam potrzebne grupy pompowo-mieszające i nie będzie sztucznie podwyższana temperatura na wejściu do urządzenia i obniżana na wyjściu.

Zdjęcie nr 2

W domach energooszczędnych najlepszym rozwiązaniem będą na pewno bezobsługowe urządzenia. Przy tak niskich kosztach eksploatacji kominki przez domowników są tylko używane okazjonalnie, a nie tak jak w standardowym budownictwie po to, aby dogrzać dom. W pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę to, czy na działce jest gaz (jeżeli tak, to na chwilę obecną jest to najtańsze bezobsługowe źródło ogrzewania). Średnie roczne koszty ogrzewania gazem w domu energooszczędnym to 1500 zł. Jeżeli nie mamy gazu na działce, możemy rozważyć kocioł elektryczny. Może ci się wydawać, że ogrzewanie elektryczne będzie bardzo kosztowne. Nic bardziej mylnego, ponieważ dom energooszczędny pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd. W tym przypadku średnie roczne koszty to około 2500 zł (rocznie), a samo urządzenie i jego instalacja to inwestycja niedroga. Kolejnym wyposażeniem naszej kotłowni może być pompa wodno-powietrzna, która również świetnie sprawdza się z niskotemperaturową podłogówką. Średnie roczne koszty eksploatacji to 2000zł (rocznie). Liczby te pokazują nam, że w przypadku domów energooszczędnych wybór źródła ogrzewania jest zależny od naszych upodobań i naszego komfortu życia, a nie tylko od kosztów ogrzewania. W rzeczywistości przy tak niskich kosztach eksploatacji to nasza wygoda staje się najważniejsza.


Opracowane przez:
DOMIKON Sp. z o.o.